Historie

Historie Mužského pěveckého sboru (MPS) Nedakonice se začala odvíjet dne 6. prosince 1988 se sešlo šestnáct kamarádů z Nedakonic, kteří rádi zpívali. Pod vedením Luboše Jestřabíka byl vypracován seznam celkem neznámého repertoáru z oblasti Nedakonic, Polešovic Boršic, Ořechova, Tučap a Zlechova ze sbírek Sušilových, Bartošových i s pomocí brněnského archívu. Po velmi zodpovědném nácviku jsem se zúčastnili s velkým úspěchem Strážnických slavností. Další vystoupení mužského sboru Nedakonice na sebe nenechala dlouho čekat.

V roce 1989 "Vlčnovská jízda králů", v Nedakonicích vystoupení při pěvecké soutěži "O slovácký koštéř". Od těch dob byl MPS Nedakonice pravidelně zván nejen na folklorní festivaly, ale také na setkání mužských pěveckých sborů po celé jižní Moravě (Dubňany, Milotice, Kudlovice, Vnorovy, Javorník u Velké nad Veličkou, Moravská Nová Ves, Blatnice, Ostrožská Lhota, Kněžpole, Spytihněv, Kobylí, Buchlovice, Kostelany nad Moravou, Lanžhot, Hlucká a Kunovská jízda králů, Uherský Ostroh, Moravský Písek, Polešovice, …)

Koncem listopadu 1993 se u příležitosti 5. výročí založení MPS Nedakonice konalo v místním kulturním domě setkání folklorních mužských sborů z pěti slováckých obcí. Tím okamžikem se i Nedakonice stávají 9každoročně místem, kde se začali potkávat kamarádi zpěváci z Dolňácka, Horňácka i Podluží, a to vždy kolem Mikuláše a tak vzniká pravidelné Mikulášské zpívání.

Ještě před svou smrtí navázal Lubomír Jestřabík (květen 1997) spolupráci s cimbálovou muzikou Pentla s primášem Pavlem Frantou. Díky této spolupráci se sbor podílel na nahrávce nového CD cimbálové muziky pod názvem "Pentla", či na oslavách 10. výročí založení folklórního souboru Pentla z Boršic.

V průběhu roku 1997 si zvolil MPS Nedakonice nového organizačního vedoucího Jiřího Dvouletého. Pod jeho vedením dosšlo k výraznému zintenzivnění práce sboru a to jak po stránce umělecké, tak i národopisné i pořadatelské. Z jeho iniciativy se sbor pouští pod vedením Pavla Franty do přípravy vlastní nahrávky CD k 10. výročí sboru, kterým by zavzpomínal na svou bohatou historii (proto CD dostalo název "Vzpomínka"). Historicky první hudební nahrávka MPS Nedakonice spatřila světlo světa na slavnostním křtu ve Slováckém divadle při oslavách 10. výročí sboru. Neméně pompézní byly oslavy v kulturním domě v Nedakonicích 6. prosince 1998, kde se sjelo deset pěveckých sborů ze všech koutů Slovácka. Společné závěrečné písně "Není lepší jak v nedělu" se zúčastnilo bezmála dvě stě zpěváků. Tradice tak zvaného Mikulášského zpívání, které Nedakonice hostí každým rokem se drží dodnes.

V té době sbor představuje nové logo, začíná natáčení videokazety kalendářní rok aktivit mužského sboru. Vzniká nová tradice "Vánoční zpívání v kostele" za doprovodu cimbálové muziky, kdy program doplnily děti z MŠ, ZŠ a dechová hudba Nedakoňanka. MPS Nedakonice ve spolupráci s Obecním úřadem převzal organizaci Slováckých hodů, byly pořízeny nové stárkovské atributy (právo, šavle, beranice). Sbor dále aktivně podporuje akce Slováckého kroužku "Kosárek", volbu stárků, fašankové obchůzky, štěpánské koledování, krojové plesy. Pokračuje spolupráce s cimbálovou muzikou "Viola" (bývalými členy cimbálové muziky Pentla) pod vedením primáše Pavla Franty.

Další vývojová etapa nastává v roce 2000, kdy ze sboru odchází dosavadní vedení a dochází také k obměně členské základny. Po několika měsících bezvládí se vedení ujímá bývalý tanečník Kunovjanu a jeden ze zakládajících členů sboru Miroslav Černý. Dalšímu uměleckému rozvoji napomáhá navázání úzké spolupráce s cimbálovou muzikou Josefa Marečka a sólistou Vladanem Nejezchlebem z Moravského Písku. Ten se během krátké doby stává uměleckým vedoucím, který má na starosti výběr repertoáru a nácvik nových písní.

V roce 2003 oslavil mužský pěvecký sbor Nedakonice 15. výročí od svého založení. Pro tuto příležitost uspořádal pod širým nebem na rybářském areálu v Nedakonicích letní slavnost, které se zúčastnila řada kamarádů zpěváků z Dolňácka i Podluží. Nechybělo ani vystoupení domácích tanečních složek.

Nedakoňský sbor dále rozšiřoval svůj repertoár a spolupracoval na vzniku hned dvou CD nahrávek cimbálové muziky Josefa Marečka "Od Buchlova k Javořině" a v roce 2005 také "Vánoce, Vánoce, skoroli budete".

V roce 2004 natočil mužský pěvecký sbor Nedakonice společně s dechovou hudbou Nedakoňanka pásmo písní a tanců "Zpívání na pivo", jak se dříve bavili v Ořechově a okolí. Tato kazeta je v archivu Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici.

vytvořil Zdeněk Hanáček 2023 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky